Bulevar Kralja Aleksandra 474, lokal 4,Zvezdara, Beograd     0114079304 0653251321     office@autoskolafest.com    Pon-Pet:08h - 20h Sub:08h-16h Nedelja:Ne radimo           

2020-04-30T18:14

Šta sve treba da ima komplet prve pomoći?

Komplet za prvu pomoć predstavlja obavezan sadržaj gepeka sakog automobila ili motocikla. Svaki vozač polaže ispit iz prve pomoći i ima obavezu da pruži pomoć unesrećenom na licu mesta. Čak 50% smrti u saobraćajnim nesrećama se dogodi nekoliko minuta nakon sudara.

Zato je neophodno znati kako pomoći i imati uvek sa sobom ceo komplet koji sadrži sve što je potrebno za pružanje prve pomoći. Danas da bi se dobila vozačka dozvola potrebno je polagati i praktični test pružanja prve pomoći. Ranije je bilo neophodno položiti samo pisani test.
 

Pruzanje prve pomoci

Ovo se smatra velikim napretkom, jer je polagaču neophodno pružiti i praktično znanje kako bi se što bolje snašao na licu mesta ako se dogodi neka saobraćajna nesreća.

2011. godine u našoj državi je stupio na snagu nov zakon koji propisuje nov standardizovani komplet za prvu pomoć. Ukoliko se u kompletu ne nalazi nešto od obaveznog sadržaja, ili je komplet istekao, kazna može biti 5000 dinara.

Šta sve sadrži komplet prve pomoći?

Nažalost, mnogi vozači ne znaju odgovor na ovo pitnje i oni ne bi mogli da nabroje šta se sve nalazi u njihovim paketima. Zato je bitno proći kroz obuku Crvenog krsta koja će vas prirpemiti i mentalno i fizički za ovakve urgentne situacije.

Komplet za prvu pomoc

Treba napomenuti da postoji razlika između sadržaja kompleta koji se nalazi u motociklima, od onog koji se nalazi u putničkim automobilima i kamionima.

Sadržaj kompleta prve pomoći tipa A, za motocikle

 • Uputstvo crvenog krsta o pružanju prve pomoći, jedan komad
 • PVC rukavice za jednokratnu upotrebu, dva komada
 • Prvi zavoj, treba biti sterilan 10cm x 5cm, dimenzije zavoja sa jednim jastučetom 12cm x 10cm, ukupno dva komada - Kaliko zavoj, 8cm x 5cm, jedan komad - Sterilna kompresa od gaze10cm x 10cm, 12 slojeva, 5 komada u pojedinačnim pakovanjima
 • Flaster 2,5cm x 5cm, jedan komad - Adhezivni zavojni materijal 10cm x 8cm, dva komada
 • Trougla marama, dimenzije: 100cm x 100 cm x 140 cm. Marama mora biti od pamučnog materijala, površinske mase minimum 60g/m 2 , dva komada
 • Igla sigurnica, minimalna dužina 4cm, tri komada - Zakrivljene makaze, vrh zaobljen, minimalna dužina 12cm, jedan komad
 • Zaštitno sredstvo za davanje veštačkog disanja, jednokratna upotreba, jedan komad
 • Specifikacija sadržaja kompleta

Sadržaj kompleta prve pomoći tipa B, za putničke automobile i kamione

 • Uputstvo crvenog krsta o pružanju prve pomoći, jedan komad
 • PVC kesa 20cm x 30cm, jedan komad - PVC kesa 40 x 60cm, jedan komad
 • PVC rukavice, jednokratna upotreba, dva para
 • Prvi zavoj, treba biti sterilan 10cm x 5cm, dimenzije zavoja sa jednim jastučetom 12cm x 10cm, ukupno dva komada
 • Kaliko zavoj 10cm x 5m, dva komada - Kaliko zavoj 8cm x 5m, dva komada
 • Sterilna gaza, 80cm x 50cm, dva komada u pojedinačnim pakovanju
 • Sterilna gaza, 80cm x 1m, jedan komad u pojedinačnom pakovanju
 • Sterilna kompresa od gaze 10cm x 10cm, 12 slojeva, pet komada u pojedinačnom pakovanju
 • Adhezivni zavojni materijal 10cm x 8cm, pet komada
 • Trougla marama, dimenzije: 100cm x 100 cm x 140 cm. Marama mora biti od pamučnog materijala, površinske mase minimum 60g/m2, dva komada
 • Flaster 2,5cm x 5cm, jedan komad
 • Igla sigurnica, minimalne dužine 4cm, šest komada
 • Zakrivljene makaze, vrh zaobljen, minimalna dužina 12cm, jedan komad
 • Izotermalni prekrivač, minimalna dužina je 150cm x 200cm, jednokratna upotreba, jedan komad
 • Zaštitno sredstvo za davanje veštačkog disanja, jednokratna upotreba, jedan komad
 • Specifikacija sadržaja kompleta

Nekoliko dobrih saveta

Komplete za prvu pomoć sa svim sadržajem koji smo ovde nabrojali možete kupiti na benzinskim pumpama, u apotekama, objektima Auto moto saveza Srbije, hipermarketima, Lilly drogerijama, radnjama auto opreme i Home market radnjama.

Nekoliko proizvođača nudi komplete za prvu pomoć. To su: Galenika, Mediteks i MBS. Možete ove komplete nabaviti i kod stranih proizvođača, ali to ipak ne preporučujemo. Osim što su nebezbedni za korišćenje, njihove dimenzije ili materijali ne odgovaraju propisanom zakonu.

Stoga, najsigurnije je kupovati ih od domaćih proizvođača. Kupljeni kompleti imaju rok trajanja do pet godina. Čim se nešto iz paketa iskoristi, a ima jedokratnu upotrebu, mora se zameniti novim. Tako ćete u svakom trenutku imali ceo sadržaj u vašem automobilu ili motociklu. Ako je sama kutija za komplet ostala ista, a sadržaj u njoj je u potpunosti promenjen, onda nemate brige, iako na kutiji piše da je rok trajanja istekao.

Ukoliko vas zanima nešto više o samom polaganju ispita prve pomoći